fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Svobodný trh s energiemi ovládá spotřebitel

0

Čeští spotřebitelé si pomalu zvykají na to, že zvyšování cen energií se stává jejich osudem. Evropské ceny rostou a české ceny se logicky přizpůsobují – trh je prostě trh. Většina lidí se ale domnívá, že musí platit víc díky tomu, že energetický trh není dostatečně regulován a „zlý“ ČEZ si proto mastí kapsy. Taková úvaha je absurdní a zamlžuje příčinu současného stavu.

Tou je statní centrální energetické plánování v poválečném období, které v Evropě vedlo a dosud vede k tomu, že o investicích rozhodují mnohem víc politici na úkor podnikatelů. Dlouhodobé investiční plánování je pokřiveno nejen volebními cykly, ale i „zelenými“ cykly. Racionální ekonomická kalkulace je limitovaná, což ničí motivační vliv na investice do výzkumu nových technologií. Byrokracie je nejspolehlivějším nástrojem útlumu jakékoliv snahy o inovace.

Jedinou zásadní podmínkou svobodné konkurence a trhu je volný vstup do odvětví. V opačném případě nelze energetický trh vůbec trhem nazývat. Situace v Česku je toho důkazem. I šéf ČEZu Martin Roman si nedávno postěžoval, že u nás dnes povolovací řízení na jadernou elektrárnu trvá nejdéle v Evropě. Zní to od něj paradoxně, jelikož z byrokratické regulace vstupu na trh těží především stávající hráči. Zároveň je tím ale dramaticky ohrožen samotný potenciál rozvoje ČEZu. Jinými slovy: ČEZ si věří, že by na zcela liberalizovaném trhu, kde by povolovací, územní a stavební řízení pro jakékoliv nové zdroje trvalo v řádu měsíců a ne let, prosperoval lépe než dnes. To je dobře.

Statický pohled byrokratů a regulátorů na energetický trh je katastrofální; uvízl hluboko v dobách socialistických státních molochů. Dynamická by byla konkurence a rozvoj, stav, kdy o dlouhodobém strategickém plánování rozhoduje podnikatelství a tržní informace, ne politický a úřední diletantismus. Ten je motivován snahou o držení vlastních pozic, tedy i odporem vůči jakémukoliv „destabilizačnímu“ kroku vpřed.

Na svobodném trhu by vládl spotřebitel; nebyl by rukojmím politiků a dobývání renty jako dnes. Jak by to vypadalo? Jakákoli firma s patřičnými zkušenostmi, která vstoupí na trh, by během pár měsíců mohla začít stavět nový zdroj energie a uzavírat okamžitě nové dlouhodobé kontrakty. Teprve pak by se ukázalo, zdali součastný úspěch ČEZu má podnikatelské a nikoli politické pozadí.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..