fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Terapie úrokovou sazbou

0

Před smrtí se prý nemocnému uleví. Americký FED se rozhodl, že nemocné americké ekonomice také ulehčí, a to snížením úrokové sazby. Jinak než smutně však tato měnová „úleva“ skončit nemůže.

„Měkčí“ měnové podmínky ekonomice trpící obrovským objemem špatných investic a vysokým zadlužením nepomohou, nemohou, podobná manipulace s úrokovou měrou je naopak příčinou současných problémů. FED dlouhá léta vyvářel nízkými sazbami motivaci k zadlužování, objem peněz zdárně rostl, započalo mnoho špatných investic, rozvahy subjektů se plnily nekvalitními aktivy, a ty jsou nyní ve velkém odepisovány. Protistrany totiž nejsou po změně měnových podmínek schopny své závazky splácet, ve své finanční situaci se staly závislými na nízkých úrokových sazbách jak narkoman na droze.

Za asistence centrální banky lidé spotřebovávali, investovali, splnili si své sny. Objem dluhů amerických domácností se za posledních 10 let zdvojnásobil. Dlužníka nalákaného na nízké úrokové sazby i věřitele s hromadou peněz k dispozici netrápí, že vše je iluze a úroková sazby i další ceny se v budoucnu nutně zvýší. Obzvláště když hodnota aktiv i reálné mzdy rostou a obecně uznávaní ekonomové pějí chválu jak že nám ta ekonomika pěkně šlape. Dříve či později se ovšem nadměrná měnová expanze skutečně prožene ekonomikou v podobě růstu cen. Pak centrální bance nezbývá než úrokové sazby zvýšit a ukončit iluzi velkého bohatství. Kalkulace v prostředí rychle rostoucí zásoby peněz hromadně selhávají, přichází recese.

Ještě před rokem The Economist prognózoval růst amerických sazeb, neboť „FED nemůže jinak, v mnoha sektorech ceny rychle rostou.“ FED však tuto logiku opustil, ve snaze zachránit výrobu, zaměstnanost a zřejmě i střechu nad hlavou mnoha obyvatel úrokové sazby razantně snížil. A možná tak učinil i ve snaze vylepšit ekonomické prostředí, v němž Američané půjdou volit svého nového prezidenta. Bernankeho úřad prostě dodal do ekonomiky „žádanou“ drogu, na kterou dříve vytvořil u Američanů závislost. Odvykací kůra by totiž příliš bolela.

Ovšem příčinou následek řešit nelze. Ozdravná kůra stejně přijde a bude ještě nepříjemnější, neboť zdraví americké ekonomiky se bude do té chvíle dále zhoršovat. Sílící tlaky na růst cen, klesající kurz dolaru, deficit zahraničního obchodu, vznik nových a přežívání starých špatných investic, pro všechny tyto negativní projevy je pokles sazeb za stávající situace velkou vzpruhou. Mimochodem ne náhodou označil Steve Forbes současné tlaky na další pokles kurzu dolaru jako „ekonomiku Zimbabwe.“ Především Američané se tedy mají na co těšit, FED snížením úrokových sazeb zadělal na ještě hlubší recesi.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..