fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

UMTS přichází, revoluce nikoli

0

T-Mobile spustí do konce roku svůj první vysokorychlostní internet třetí generace. Pro zákazníky to ale novou kvalitu služeb znamenat nebude.

Relativně brzké spuštění UMTS, které oznámil T-Mobile minulé pondělí, téměř všechny překvapilo – dosud se předpokládalo, že jeho první vysokorychlostní připojení k internetu bude buď prostřednictvím technologie CDMA EV-DO (neboli té, kterou používá Eurotel pro svoji službu Data Express), či konkurenčního OFDM americké společnosti Flarion. Mají se tedy zákazníci na co těšit, nebo ne?

Konkurence v klidu

Pokud jde o technické parametry, které zákazníky nejvíce zajímají, pak se žádná revoluce zřejmě konat nebude. T-Mobile, a zejména dodavatel technologie americká firma IPWireless sice tvrdí, že teoreticky dosažitelná maximální rychlost stahování dat může být 2,2 Mbit za sekundu a průměrná rychlost kolem 1 Mbit. Nicméně v reálném provozu lze pro průměrného uživatele očekávat rychlost zhruba 250 kilobitů, což odpovídá bezdrátovému rychlému internetu od Eurotelu a také většině základních variant nabízeného ADSL nebo rychlého internetu prostřednictvím kabelových televizí.
Na rozdíl od současného CDMA používaného Eurotelem by ale mělo být možné pro různé uživatele nastavovat různé přenosové rychlosti a díky tomu zaručit určitý standard a tím také odlišit nabídku pro jednotlivé skupiny zákazníků. Nové verze CDMA to však budou umět také.
Další vlastností, jež může zajímat zejména mladší spotřebitele, je takzvaná latence neboli zpoždění, jehož délka určí, zda bude možné vy-užívat některé on-line aplikace, například hry. Pravděpodobné budoucí hodnoty se předpokládají kolem 100 milisekund, což je však také srovnatelné s existující konkurencí a hraní on-line her to příliš nevyhovuje. Pro ně by musela latence klesnout zhruba na polovinu. Opět teoreticky to možné je, v laboratorních a testovacích podmínkách také, ale reálný provoz sítě je úplně něco jiného.
Poslední podstatnou charakteristikou, která bude zajímat uživatele především mimo hlavní město, je dostupnost budoucích služeb. T-Mobile předpokládá, že koncem letošního roku by měl se svými rychlými daty pokrývat zhruba třetinu populace a o rok později dosáhnout zhruba na polovinu. Z těchto předpokladů je patrné, že konkurenční Eurotel na tom bude ještě dlouho mnohem lépe (o Telecomu s ADSL ani nemluvě).
Podle dosavadních prohlášení představitelů firmy by se však se spuštěním sítě nebo brzy po něm měla na trhu objevit i univerzální zařízení (ať už modemy nebo PCMCIA karty), která zvládnou příjem dat jak prostřednictvím UMTS, tak i dosavadních technologií pro rychlý internet, jako jsou T-Mobilem provozované EDGE nebo WiFi sítě – přístroj by si sám měl zvolit technologii, která bude v daném místě nejrychlejší či nejstabilnější. Pokud se tak stane, pak by toto propojení tří technologií v jednom zařízení mohlo zpočátku vykompenzovat omezený dosah sítě, neboť podle stávajících plánů by pokrytí technologií EDGE mělo na konci roku 2006 vysoko přesahovat 90 procent populace (byť je rychlost připojení jejím prostřednictvím výrazně pomalejší – zhruba 150 kbps).

Zatím bez hlasu

Specifické je pro UMTS připravované T-Mobilem to, že zatím bude poskytovat pouze datové služby, a nikoliv hlasové. Po UMTS si tedy zatím v Čechách nezavoláte. A přitom v jiných evropských zemích se právě levné hovory prostřednictvím UMTS staly paradoxně hlavním lákadlem, které zvyšovalo doposud značně dýchavičnou a nijak závratnou poptávku po službách sítí třetí generace. Možnost, jak obejít problém neexistujících hlasových služeb na zamýšleném UMTS, však teoreticky existuje – tzv. IP telefonie, neboli telefonování prostřednictvím internetu. To však technologie firmy IPWireless ještě neumožňuje.
T-Mobile chce vsadit na obsah, který spolu s rychlým internetem nabídne (například on-line hry). O něm však zatím není nic známo. Hlad po rychlých datových službách u nás by měl zajistit poptávku po novém produktu T-Mobile bez ohledu na to, co nabídne kromě připojení navíc. Většině lidí stačí, když se připojí rychle, a je dobře, že bude existovat další alternativa, jak to udělat.
Ironií ovšem je, že technologie, která podle svých propagátorů měla přinést revoluční změnu v mobilních komunikacích a jenom T-Mobile v prosinci 2001 licenci k jejímu provozování v Čechách koupil za téměř čtyři miliardy korun, přichází s mnohaletým zpožděním a místo revoluce přináší spíše evoluční změnu. Plnohodnotné UMTS (z hlediska vydané licence) přijde až někdy po roce 2007 – pokud vůbec.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..