fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Viceguvernér centrální banky kritizuje FED

0

Víme, co se stalo v Japonsku, jihovýchodní Asii a během americké internetové bubliny v důsledku umělé úvěrové expanze, která se neopírala o ochotu lidí více spořit.  Víme dokonce, že i ona tulipánová „mánie“ se odehrávala v období růstu množství peněz v ekonomice. Přesto se mnozí tváří, jako kdyby nevěděli nic.

Naštěstíse najdou výjimky. A to i tam, kde byste to (možná) nečekali. Stačí sejen podívat, co v knize, kterou vydal Mezinárodní měnový fond, uvádí viceguvernér centrální banky Indie Mohan Rakesh.

Následující citace snad již nepotřebují další komentář:

Během období rychlé globalizace na konci 19. století, byl všeobecnýpokles cen docela běžný….. Dnes možná prožíváme další období této dobrédeflace. … Integrace Číny do globální ekonomiky způsobila růstcelosvětového výnosu z kapitálu. Tomu by měl odpovídat růst reálnýchúrokových měr. Nicméně centrální banky drží reálné úrokové míry nahistoricky nízkých úrovních, a pozorujeme proto nadbytečný růst úvěrů,hypoték a investic do nemovitostí. 

Akomodativní politika FEDu měla globální důsledky, došlo k zaplavenícelého světa přebytkem likvidity… Celosvětová hojnost likvidityumožňovala vznik pozic s vysoce pákovým efektem, dluhově financovanouspotřebu, a růst objemu úvěrů. Dochází tak ke vzniku obav o finančnístabilitu. … Ceny nemovitostí následně zaznamenaly v období let 2000 až2004 celosvětový boom.

Měřeno globálním růstem objemu úvěrů nebo cen aktiv, některé částisvěta v současnosti prožívají rychlou inflaci. Stejně jako tradičníinflace, i růst cen aktiv narušuje relativní ceny a způsobuje špatnoualokaci zdrojů. Například tím, že se domácnosti domnívají, že jsoubohatší, více utrácejí a méně investují.

…vývoj na finančních trzích způsobil nárůst vnitřní nerovnováhy,obzvlášť ve formě zadlužení domácností a nárůstu cen nemovitostí, cožpro budoucnost představuje rostoucí riziko. Nízké výnosy z dluhopisů aploché výnosové křivky odstartovaly hledání výnosů způsobené sníženímspreadů úvěrového rizika. Zdá se, že následně došlo k nárůstu rizikaobsaženého ve finančním systému a finančních trhy jsou proto vícenáchylné ke korekcím. Začaly vystávat otázky ohledně udržitelnostisoučasného globálního růstu, všeobecné kvality úvěrů, a stavu financídomácností.

 


O důsledcích umělé úvěrové expanze se můžete dočíst v knize Trh v čase a prostoru, kterou si lze zdarma stáhnout zde.
Více o deflaci: Josef Šíma, Deflace – definiční znak zdravé ekonomiky.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..