fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Graubündeňané odmítli dotace pro turistické spolky

0

Graubünden je nejvýchodnější a rozlohou největší švýcarský kanton a je to také jediný kanton, ve kterém se stále mluví rétorománsky. Cestovní ruch je zodpovědný za 55 % tamního exportu.

Graubündenský kantonální parlament odhlasoval jasnou většinou (70:37) zrušení zhruba 120 místních regulací. Většina obcí totiž uvaluje „lázeňský poplatek“ (Kurtaxe – slovo, které určitě znáte z účtů za ubytování v Alpách), jiné turismus podporují a některé nemají žádné obdobné poplatky vůbec.

Návrh měl zároveň kantonálními výdaji pro turistické organizace podpořit cestovní ruch. Až 60 miliónů franků (zhruba 1,25 miliardy Kč) se mělo vybrat od podnikatelů v oboru podle toho, kolik na turismu vydělávají. Například polovinu částky měl kanton vybrat od vlastníků penziónů.

Ve Švýcarsku nicméně na všech úrovních funguje institut lidového veta, kdy mohou občané zrušit zákon přijatý proti jejich vůli. Hlasování se uskutečnilo 25. listopadu. Server 20 Minuten Online píše o totálním debaklu. „Graubündenský establishment složený z vlády, parlamentu, politických stran, podniků a médií prohrál nejdůležitější turistické hlasování za dlouhá desetiletí,“ uvádí dále server. Hlasující v poměru 2:1 při 36% účasti zákon odmítli.

Proti zákonu se stavěla největší švýcarská strana, pravicová SVP. FDP stála uprostřed a členové, kteří byli pro tento zákon, obviňovali svoje oponenty ve straně z „extrémního pravičáctví“. Některé věci jsou prostě mezinárodní.

Graubünden se chce ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2022. O tom, zda kandidaturu podá, se bude hlasovat třetího března. Příznivci se obávají, že kandidatura je v ohrožení. Zrovna v obou zamýšlených pořadatelských destinacích, kterými jsou Sv. Mořic / Oberengadin a Davos, byl navržený turistický zákon přijímán velmi kriticky.

Na jaře tedy uvidíme, zda se lidové veto znovu prokáže jako účinná brzda nesmyslným počinům politiků.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Institutu liberálních studií a bývalým ředitelem Liberálního institutu. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu.

Comments are closed.