Petr Fryč, majitel zkrachovalé Východočeské tiskárny, si stěžuje u Evropské komise na to, že vinou její dotační politiky zkrachoval. Na případ upozornil Libertariánský institut Romana Kříže.
V případu, na kterém se drobnou radou podíleli také analytici Liberálního institutu, jde o zajímavý důsledek dotací. Pokud všichni vaši konkurenti na trhu dostanou dotaci a vy ne, a vaše firma v důsledku zkrachuje, protože proti této nekalé konkurenci nemůže obstát, máte právo na náhradu škody? A je to vůbec rozumná hospodářská politika?
Roman Kříž, který Petra Fryče zastupuje, dále namítá porušení procesních pravidel v přidělování dotací. Celý text je pro zájemce k dispozici zde » (pdf).
Kříž s upřímností sobě vlastní uzavírá:
„Pokud Evropská komise nebude okamžitě jednat, zažalujeme ji u Soudního dvora EU. Není možné, aby docházelo k takovým zvěrstvům. Zároveň oslovujeme i poslance a senátory s výzvou, aby Česká
republika zažalovala Evropskou komisi o protiústavnost stávajícího systému tzv. blokových výjimek, které jsou čím dál víc zneužívány jako bianco šek pro ničení konkurence. Kdo nebere eurodotace a nevystavuje si vděčně modrou cedulku s hvězdami oznamující, jak se mu díky EU skvěle daří, ten má smůlu.“
Dlouhodobou pozicí Liberálního institutu je silná presumpce proti dotacím pro soukromé firmy. Pokud má být nějaká dotace přidělena, musí být precizně vyargumentováno, jakému veřejnému účelu má tato dotace přispět a proč není efektivnější dosáhnout tohoto účelu jinými prostředky (snížením regulací, daní apod.). Rozdávat dotace, jako když Oprah rozdává auta, vede k absurdním situacím jako výše, ničí tržní prostředí a motivaci občanů k podnikání a vytváří společnost závislou na dotacích více než na pervitinu.
Proto přejeme panu Fryčovi a Libertariánskému institutu co největší úspěch.