fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Česko je v ekonomické svobodě 17. nejlepší na světě

0

Česká republika se umístila na 17. místě ze 165 zemí a teritorií zahrnutých do výroční zprávy Economic Freedom of the World 2022, kterou dnes publikuje Liberální institut ve spolupráci s kanadským Fraser Institutem.

V revidovaném žebříčku se loni Česko umístilo na stejném místě, avšak absolutní skóre ekonomické svobody mírně klesla.

„Ekonomická svoboda v České republice klesla, to je hlavní zpráva, na kterou bychom se měli soustředit. Že v dalších zemích klesla také, takže jsme si udrželi místo v žebříčku, může být trochu utěšující, ale není to důvod k radosti nebo poplácávání po ramenou,“ komentuje letošní výsledky Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.

Hongkong a Singapur jsou opět na čele žebříku. Švýcarsko, Nový Zéland, Dánsko, Austrálie, Spojené státy, Estonsko, Mauricius a Irsko uzavírají nejlepší desítku.

„Nejnovější kompletní údaje jsou z roku 2020, proto náš žebříček zobrazuje situaci vždy s dvouletým zpožděním“ vysvětluje Pánek. „Hongkong vykazuje pokles svobody již v roce 2020 a očekáváme, že tento pokles bude pokračovat i nadále.“

Studie, která byla poprvé vydána v roce 1996, měří ekonomickou svobodu – možnost jednotlivců činit vlastní ekonomická rozhodnutí – na základě analýzy několika ukazatelů, mezi které patří regulace, velikost vlády, vlastnická práva, vládní výdaje a daně. Letošní zpráva, která vychází z údajů za rok 2020 (nejnovější dostupné údaje), zachycuje také vliv omezení souvisejících s COVID-19.

Mezi deset nejhůře hodnocených zemí patří Demokratická republika Kongo, Alžírsko, Konžská republika, Írán, Libye, Argentina, Syrská arabská republika, Zimbabwe, Súdán a Venezuela. (Despotické země jako Severní Korea a Kuba nemohou být zařazeny do žebříčku kvůli nedostatku údajů.)

Další zajímavé příčky jsou např. Japonsko (12.), Německo (25.), Itálie (44.), Francie (54.). Rakousko je na 33. místě, Slovensko na 54., Maďarsko na 57. a Polsko na 80. Zajímavý je rozdíl mezi svobodným Tchaj-wanem (24.) a despotickou Čínskou lidovou republikou (116.).

České čtenáře by také mohl zaujmout rozdíl mezi Ruskem (94.) a Ukrajinou (126.) – znovu opakujeme, že žebříček pracuje s daty za rok 2020, tedy ještě dlouho před začátkem války a nastávající globální ruské izolace, která Rusko bezpochyby posune směrem dolů. Ukrajina se na druhé straně po vyhrané válce bude muset ekonomicky liberalizovat.

Dle výzkumu v předních peer-reviewed akademických žurnálech si lidé žijící v zemích s vyšší úrovní ekonomické svobody mohou užívat větší prosperitu, více politických a občanských svobod a delší životy. Např. země v první čtvrtině žebříčku ekonomické svobody mají průměrný HDP na hlavu 48 251 dolarů ročně, zatímco země ve spodní čtvrtině pouze 6542 dolarů.

Také míra chudoby je nižší v ekonomicky svobodných zemích. V ekonomicky nejsvobodnějších zemích (první čtvrtina žebříčku) žije v extrémní chudobě (méně než 1,90 dolarů na den) 2,2 % obyvatel. V zemích ve spodní čtvrtině žebříčku je to 31,45 % obyvatel.

„Kde mohou lidé sledovat vlastní štěstí a činit svoje vlastní rozhodnutí, vedou šťastnější a zdravější životy ve větší prosperitě, uzavřel Pánek.

Skóre České republiky v klíčových komponentech ekonomické svobody (od 1 do 10, přičemž větší hodnota znamená více ekonomické svobody, data jsou o dva roky pozadu):

  2022 2021
CELKOVÉ SKÓRE 7,87 7,91
velikost vlády 6,64 6,66
právní systém a vlastnická práva 6,99 7,00
zdravé peníze 8,99 9,02
svoboda mezinárodního obchodu 8,43 8,45
regulace úvěru, práce a podnikání 8,31 8,41

Pro více informací kontaktujte:

Gabriela Řezníčková
projektová manažerka Liberálního institutu
gabriela.reznickova@libinst.cz, 731 287 387

Martin Pánek
ředitel Liberálního institutu
martin.panek@libinst.cz, 777 157 142

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.