fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Dobré liberální zdroje ke sledování

0

Při různých debatách čas od času vídám zklamání a frustraci z toho, že lidi nemají koho sledovat. A tak jsem si řekl, že zkusím sepsat zdroje, které se podle mě vyplatí sledovat. Článek je mířený hlavně na klasické liberály (libertariány), ale myslím, že může posloužit napříč politickým spektrem.

Jakožto úplně první a nejdůležitější věc bych chtěl říct, že je zásadní sledovat běžné zpravodajství. Komentáře z jedné či druhé bubliny nejsou adekvátním nahrazením práce reportérů seriózních médií. Běžná média, kde nad redaktorem bdí editor, kde existuje nějaký redakční proces a kde jsou schopni a ochotni omluvit se za chyby (které se stávají všem) jsou nenahraditelná, pokud chcete mít informace o tom, co se kde stalo.

Přestože se domnívám, že stát nemá provozovat média a že Česká televize a Český rozhlas mají být zprivatizovány, mám za to, že jejich zpravodajství je v českém mediálním prostoru nejkvalitnější. Znamená to, že jejich redaktoři nemají nějaké ideové zkreslení (bias)? Vůbec ne! Ale znamená to, že odvádí výbornou novinářskou práci. Je velký rozdíl mezi zpravodajstvím s mírným ideovým biasem a mezi propagandou s mírným zpravodajským biasem.

Pokud víte, kdo je to Ben Shapiro, ale nevíte, kdo je Andrew Neil, nebo pokud víte, co o Muellerově zprávě říká Scott Adams, ale nevíte, co o ní říká Lawfare Blog, měli byste se zcela vážně zamyslet nad tím, jakým způsobem konzumujete informace. A když říkám zamyslet, myslím tím zásadně přehodnotit.

Jaké zdroje tedy sledovat?

Co se běžného zpravodajství týče, ať už domácího nebo zahraničního, sledujte seriózní mediální domy s institucionální reputací pro poskytování kvalitního zpravodajství. Jejich redaktoři jsou často na Twitteru a na zásadní informace tak zpravidla upozorňují i na svých soukromých účtech. Každému vyhovuje jiná frekvence (někdo postne padesát tweetů denně, někdo jenom pět) a konkurence je tu vysoká. Určitě si každý najde zdroj podle svého gusta.

Co se týče analýz, komentářů nebo podrobnějšího zpravodajství týče, určitě nesledujte pouze libertariány nebo jakoukoliv svoji ideovou skupinu.

V posledních letech se s migrační krizí, trumpismem a koronakrizí vyřadila spousta českých i zahraničních druhdy dobrých autorů ze seriózní debaty. Předem upozorňuji, že níže uvedený seznam není seznam lidí vzývajících NAP jakožto posvátný grál a ani se všichni neidentifikují jako libertariáni. (Ostatně NAP je hoax.)

Ekonomové

Tyler Cowen a Alex Tabarrok již neskutečně dlouho publikují několik článků denně na blogu MarginalRevolution.com. Číst ho znamená potěšení i vyděšení zároveň. Šíře záběru a kvalita a kvantita jejich výstupů je neuvěřitelná. Oba jsou aktivní na Twitteru.

Bryan Caplan, taktéž velmi aktivní bloger a velmi aktivní na Twitteru. A s nimi i další ekonomové z George Mason University. např. Don Boudreaux.

Steve Horwitz je velmi aktivní zejména na Facebooku. Zanedlouho by měl mít webinář pro české obecenstvo, určitě dáme vědět. Pete Boettke se zabývá v podstatě pouze ekonomickým výzkumem, pokud je to něco, co vás zajímá, sledujte ho.

Z českých ekonomů jsou zajímaví Marek Hudík, Libor Dušek, Daniel Münich, Jaroslav Borovička nebo Petr Bartoň.

Obránci práv

Zajímá vás imigrace? Pak kromě býše zmíněného Bryana Caplana sledujte Alexe Nowrasteha, Davida Biera a Bena Powella.

Zajímá vás svoboda slova? Pak sledujte Kena Whita (Popehat) a Saru McLaughlinovou a její organizaci FIRE. Zajímá vás čtrtý dodatek (nelegální prohlídky aut a domů)? Sledujte Orina Kerra.

Zajímá vás obrana všelikých práv? Sledujte ACLU. Zajímají vás nejroztodivnější otázky práva? Sledujte Volokh Conspiracy a její blogery na Twitteru nebo již zmiňovaný Lawfare.

Chcete mít na Facebooku několik příspěvků denně o příkořích, která snášejí lidé na celém světě, s velmi dobrými komentáři? Pak musíte sledovat Adama Batese, Jamese Perona nebo Skeptického libertariána.

Pro monitorování policejní brutality a trestní justice je tu Radley Balko, pro konkurenci ve školství Corey DeAngelis.

Z Čechů se právem zabývá např. Tomáš Pecina nebo Marek Antoš.

Filosofie a další

Tom Palmer je libertariánský filosof, aktivní zejména na Facebooku. Dalším kvalitním libertariánským filosofem je Michael Huemer. Steve Davies je ekonomický historik, aktivní na Twitteru a Facebooku. Iain Murray je viceprezident Competitive Enterprise Institutu, aktivní na Facebooku. Pro tržní urbanismus můžu jedině doporučit Emily Hamiltonovou. Sam Bowman, který si říká neoliberál, se zabývá nejrůznějšími tématy.

Pro analýzu dat je výborný Nate Silver a jeho kolegové z FiveThirtyEight, pro velmi kvalitní komentáře britské politiky dopouručuju Toma McTageua.

Z Čechů se variací všemožných témat zabývá Michal Kašpárek.

Instituce

Snažil jsem se zaměřit na účty na Facebooku a na Twitteru, protože přímo na weby dnes už nechodí snad ani nejzarytější boomeři. Pokud byste ale přece jenom chtěli weby a účty konkrétních institucí, pak doporučuju kromě výše zmíněných např. Cato Institute, Institute of Economic Affairs nebo Consumer Choice Center.

Češi a další témata?

Vím, že v tomto seznamu je velmi málo Čechů. Mám často pocit, že se Češi až moc nechávají unést fanouškovstvím pro konkrétní stranu. A stejně tak je příliš zaměřený na moje oblíbená témata. Pokud máte náměty na další dobré zdroje, dejte mi vědět.

Bohužel jsem už také poměrně zasloužilý boomer, takže neumím doporučit žádné účty na Instagramu nebo TikToku a už vůbec ne youtubery. Všichni youtubeři, které znám, jsou odstrašujícím příkladem, co v žádném případě nesledovat. Co se podcastů týče, mezi nimi je naopak kvalitních velká spousta, za sebe doporučím aspoň Free Thoughts, Freakonomics, EconTalk, All The President’s Lawyers, Make No Law a Portraits of Liberty.

A samozřejmě sledujte účty Liberálního institutu a našich lidí!

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Institutu liberálních studií a bývalým ředitelem Liberálního institutu. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu.

Comments are closed.