fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Diskusní semináře k jubilejnímu podzimu

0

Letošní podzim s sebou přináší hned dvě padesátiletá výročí pro přátele liberalismu: udělení Nobelovy ceny za ekonomii Friedrichu Hayekovi, a vydání nejznámější knihy Roberta Nozicka Anarchie, stát a utopie. A není lepší příležitost než kulaté výročí pro to si připomenout některé z jejich myšlenek a význam jejich děl pro šíření liberalismu. Proto budeme pořádat ke každé příležitosti diskusní seminář:

9. října: Diskusní seminář k 50. výročí Nobelovy ceny Friedrichu Hayekovi

Friedrich Hayek byl jedním z nejvýznamějších liberálů 20. století. Kromě ekonomie se věnoval zkoumání institucí, a vývoje komplexních systémů – nejen společnosti, ale i jazyka nebo lidského vědomí. Když 9. října 1974 švédská akademie věd oznámila udělení Nobelovy ceny F. A. Hayekovi společně s Gunnarem Myrdalem, výrazně přispěla k navrácení klasického liberalismu a poznatků rakouské ekonomie mezi seriózně zkoumané směry a obecně k vzestupu liberálního hnutí v 70. a 80. letech minulého století.

Těšíme se proto, že si v diskusním semináři Hayeka a jeho práce připomeneme. Událost začne krátkou přednáškou doc. Marka Hudíka o Haykově životě a díle, a bude pokračovat moderovanou diskusí nad Hayekovou nobelovskou přednáškou z 11. prosince 1974, s názvem iluze znalostí, ve které Hayek pouze potvrdil, že je skutečně nejen ekonomem, ale společenským vědcem.

Text celé přednášky naleznete zde, doporučujeme jej před diskusí přečíst. Akce se bude konat 9. 10. od 19:00 v Café Therapy v Praze.

14. listopadu: Diskusní seminář k 50. výročí vydání knihy Roberta Nozicka Anarchie, stát a utopie.

Ve stejném roce jako F. A. Hayek obrdžel Nobelovu cenu, vydal Robert Nozick, profesor filosofie na harvardské univerzitě, svou nejznámější knihu Anarchie, stát a utopie. Jeho kniha byla z velké části motivována vydáním Teorie spravedlnosti jeho kolegy Johna Rawlse o tři roky dříve, která se záhy stala zásadní ideologickou oporou egalitářského a sociálně demokratického hnutí. Nozick se ve své knize pokusil poskytnout stejně silnou oporu libertariánům a klasickým liberálům. A zejména v akademické sféře uspěl – jeho kniha je dodnes častým povinným materiálem úvodních kurzů politické teorie, a udržuje tak seriózní zkoumání libertariánských principů na mapě akademických diskusí.

I proto se ve druhém z našich diskusních seminářů zaměříme na zkoumání současné relevance Nozickovy knihy. Po krátkém úvodu s naším kolegou Janem Mošovským o Nozickově knize budeme diskutovat nad kapitolou 7, oddíl I. z Anarchie, státu a utopie.

Text kapitoly naleznete v angličtině zde, a rovněž doporučujeme jej předem nastudovat. Seminář proběhne 14. 11. od 19:00 v Kavárně na Boršově.

Těšíme se na vás během našeho jubilejního podzimu! Pokud vás naše semináře baví, velmi oceníme, pokud naší činnost podpoříte.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.