Letní školy v různých formátech pořádá Liberální institut od roku 1991. Na nich se studenty debatujeme o ekonomice, politice, historii, filosofii anebo o čemkoliv, co se naskytne. Od roku 2017 se naše letní škola se jmenuje Misesova akademie Liberálního institutu, zkráceně MALI. Více se můžete dozvědět na http://misesakademie.cz.
Sedm let (od roku 2016 do roku 2022) byl dějištěm naší letní školy Parkhotelu v Českém Šternberku s výhledem na krásný soukromý gotický hrad Český Šternberk, který v roce 1992 zrestituoval dědic původního majitele Zdeněk Sternberg.
Avšak změna je život, a tak jsme se letos přesunuli na jiné místo, totiž do Balónového hotelu v Radešíně (nedaleko Ždáru nad Sázavou).
Letošní ročník jsme zaznamenali rekord v počtu studentů. Měli jsme přesně třicet studentů na akademii a třicet na semináři. Účastníci, kteří s námi byli na letní škole poprvé, byli zapsáni v Misesově akademii. Druhá polovina účastníků, kteří už s námi byli podruhé nebo třeba pojedenácté (jako náš rekordman David), byla zapsána v tzv. Misesově semináři – kde lektoři dopředu předepsali texty, o kterých se vedla diskuse. Tyto hodiny tak představovaly spíše diskusní seminář než klasickou přednášku.
Přehled programu s odkazy na prezentace řečníků:
- Dominik Stroukal, programový ředitel Misesovy akadamie a hlavní ekonom skupiny Roklen, měl přednášku o optimistickém pokroku a seminář k budoucímu vylidňování planety
- Jan Mošovský, Students for Liberty a ředitel výzkumu v Liberálním institutu, měl seminář o libertariánství a jeho vnímání ostatními
- Marek Hudík, FPH VŠE a CTS UK, měl přednášku o svojí knize O trzích a lidech a seminář o vlastnictví
- Radovan Ďurana, INESS, měl keynote přednášku o emisích
- Josef Šíma, Metropolitní univerzita, měl přednášku o liberalismu a seminář o top-down designu
- Pavel Potužák, NF VŠE, měl přednášky o rakouské teorii kapitálu a o investování a úrocích a seminář o příčinách hospodářského cyklu
- Jan Škapa, Students for Liberty, měl přednášku o tom, jak bojovat za svobodu, a seminář o stoicismu
- Vít Samek, Operace Kyseláč, měl keynout přednášku o Operaci Kyseláč
- Jana Galvis, Liberální institut, měla workshop o zefektivnění státu a ekonomickém růstu
- Veronika Homolová, IMS FSV UK, měla přednášku o pozorování voleb a seminář o teritoriální autonomii
- Dan Vořechovský, Liberální institut, měl keynote přednášku a seminář o čínské hospodářské reformě
- Jiří Schwarz, CETA a AAU, měl keynote přednášku o ekonomii vysokých škol
- Tereza Urzová, Svobodný přístav, měla přednášku o anarchokapitalismu
Podkladové texty k seminářům jsme zveřejnili zde.
Jak přednášky, tak semináře probíhají v neformální, přátelské atmosféře. Debaty se vedou až do pozdních nočních hodin. Sobotní odpoledne se navíc neslo v duchu odpočinku, fotbalu a frisbee, večer pak bylo na programu pití kyseláče, který nám věnoval Pivovar Permon.
Ze studentů naší letní školy se stávají lídři úspěšných liberálních projektů. Namátkou: Martina Bacíková je předsedkyní správní rady Institutu ekonomického vzdělávání, který má za sebou již tři ročníky Ekonomické olympiády. Jan Škapa a Michal Šindlář jsou vysoce postavení manažeři Students for Liberty. Pavel Peterka je analytikem Roklenu. Michael Fanta je hlavním analytikem CETA. Další významené absolventy můžete vidět na webu letní školy. Těšíme se na to, kde za pár let budou studenti z letošní letní školy!
Přednášet takovým studentům je velká čest a zodpovědnost. Jak je vidět, kvalitní studentské osazení je lákadlem pro skvělé přednášející, kteří rádi věnují jeden letní víkend této akci. Věříme, že je kvalitní obsazení taktéž lákadlem i pro studenty, aby se přihlásili do tohoto stimulujícího prostředí, kde se i po přednáškách vedou neformální diskuse mezi studenty a přednášejícími. V jistém smyslu je tato čtyřdenní nepřetržitá debata mezi deseti zkušenými liberály a padesátkou studentů možná ještě důležitější než formální přednášková část.
Sledujte naše profily na sociálních sítích, abyste stihli sebe, svoje kamarády nebo svoje děti včas přihlásit, neboť příští letní škola bude ještě lepší než ta letošní.