fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Liberální institut v roce 2019

0

Jaký byl rok 2019 v Liberálním institutu? Podívejme se společně na stručný přehled.

Rok 2019 jsme zahájili křtem nového vydání Lidského jednání, konal se 7. února.

20. dubna jsme oslavili 100 let české a československé koruny seminářem v refektáři MFF UK. Na panelu vystoupili Mojmír Hampl, Pavel Kysilka, Oldřich Dědek a Ján Oravec. Ohlédnutí za seminářem včetně videozáznamu je pod tímto odkazem.

14. května jsme v Praze přivítali Daniela Hannana, který od nás převzal výroční cenu. Ve své výroční přednášce (níže) promluvil o Evropské unii, konzervatismu a liberalismu a svých dalších plánech. Více si můžete přečíst v článku Výroční cenu 2018 převzal Daniel Hannan. Před výroční přednáškou se konala panelová debata za účasti Alexandra Vondry, Lukáše Kovandy, Petra Bartoně a Víta Jedličky, kterou moderoval David Bartas.

O týden později, 21. května jsme na tiskové konferenci představili Skóre europoslanců. Nejliberálnějším europoslancem se stal končící Jiří Payne ze Svobodných, následovaný Petrem Machem, taktéž ze Svobodných, a oběma poslanci ODS. Více o tomto hodnocení v článku Vyhlásili jsme výsledky Skóre europoslanců, co z nich můžeme vyčíst?.

23. května proběhl křest další knihy, tentokrát jsme pokřtili nové vydání Misesovy knihy Liberalismus.

O další týden později, 28. května, proběhl Den daňové svobody 2019. Kromě tradiční tiskové konference jsme uspořádali happening v restauraci U Balbínů. Více v tiskové zprávě.

V červnu a červenci jsme měli v Liberálním institutu stážisty Reevese a Pamelu z USA, se kterými jsme probírali nutnost a problémy ekonomické transformace ze socialismu.

V srpnu se konal další ročník naší letní školy, opět se zde sešlo na 50 studentů, více v článku Misesova akademie Liberálního institutu (MALI) 2019 je za námi.

V září jsme spočítali daňové břemeno zaměstnanců na rok 2019, vyšlo nám na 64,34 %. Od září u nás také začala pracovat nová projektová manažerka Gábina.

19. září se konal další křest. Misesův hattrick jsme uzavřeli prvním českým vydáním knihy Socialismus.

30. září jsme na tiskové konferenci vyhlásili Index byrokracie na rok 2019.

A konečně 10. prosince jsme pokřtili poslední loni vydanou knihu, tentokrát moderní, a to knihu Velká čínská kapitalistická revoluce od Ronalda Coase a Ninga Wanga. Křest doprovázel také seminář o čínské ekonomické transformaci a vánoční sraz liberálů. Na panelu semináře byli Mojmír Hampl, Richard Q. Turcsányi, Marek Hudík a Rostislav Plíva. Záznam a fotky ze semináře můžete vidět v článku Pokřtili jsme knihu Velká čínská kapitalistická revoluce.

Na téže akci jsme také vyhlásili liberální a antiliberální počin roku. Antiliberálním počinem byl návrh pražské policie o zapojení systému na automatické rozpoznávání obličejů. Liberálním počinem roku se stal návrh zákona na liberalizaci taxislužeb.


Chodili jsme do médií, všechno můžete sledovat na speciálně dedikované stránce.

Největšími hity byla účast Martina Pánka v debatě na ČRo o brexitu (před volbami a po volbách), účast Jiřího Nohejla na ČRo o digitální dani a o důchodové reformě nebo účast Davida Bartase v Máte slovo na ČT a jeho účast na ČRo v debatě o příjmové nerovnosti.


Na facebookovém profilu jsme zaznamenali nárůst z 1826 sledujících na 2254, tj. o 23 %. Podle loňského článku jsme na twitterovém účtu na začátku loňského roku měli 833 followerů, letos 1134, jde o nárůst o 36 %. Na instagramovém účtu máme 307 followerů, loňská čísla neznáme.

Ve spolupráci s Gradou jsme za rok 2019 prodali 2115 ks knih.

Čeká nás dlouhá cesta a pro rok 2020 jsme si pro vás přichystali další skvělé projekty, budeme toho dělat ještě víc než loni. Tak pojďte s námi!

Budeme nadšeni za jakoukoliv finanční i nefinanční podporu. Díky za přízeň!

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.