- Liberální počin 2022: liberální vízový režim pro uprchlíky z Ukrajiny
- Antiliberální počin 2022: jednotné kabely USB-C
- Bludný balvan ekonomie 2022: Andrej Babiš & Josef Středula
Na letošním veřejně přístupném vánočním setkání liberálů proběhlo hlasování pro nejliberálnější a nejméně liberální počin roku. Schválený návrh ministerstva vnitra na jednodušší pobytový a pracovní vízový režim vyhodnotili hlasující jako nejliberálnější počin uplynulého roku, odnáší si tak cenu Karla Havlíčka Borovského. Tento počin v hlasování vyhrál jednoznačnou většinou hlasů. (O vítězném návrhu více zde.)
„Chválíme, že politická reprezentace reagovala na barbarskou válku Vladimira Putina velmi rychle a jedním z výsledků tohoto efektivního jednání byl legální status pro uprchlé Ukrajince, kteří díky tomu u nás mohou zůstat a pracovat,“ komentuje ředitel Liberálního institutu Pánek. „Přáli bychom si však, aby migrace byla snazší i pro obyvatele ostatních zemí, i když nejsou zasaženi válkou,“ dodává. Liberálnější migraci se Liberální institut věnuje, např. v knize Otevřené hranice.
V kategorii antiliberální počin roku zvítězil schválený záměr Evropské komise sjednotit nabíjecí kabely pro malou elektroniku na standardu USB-C, odnáší si tak anticenu Alexandera Bacha. Návrh v hlasování zvítězil nad windfall tax a genderovými kvótami ve vedení firem. (O vítězném návrhu více zde.)
„Představy unijních politiků, že lidem teď bude stačit jenom jeden kabel, jsou úsměvné. Eurocentralisté nemají ani základní ponětí o fyzikálních jevech – a že tedy pro různá zařízení se používají jiné kabely, i když mají stejný konektor. O tom, že politici EU se ani nezamýšlejí, zda toto jsou skutečně věci celoevropského významu, které by mělo nadnárodní těleso řešit, ani nemluvě,“ komentuje ředitel Liberálního institutu Pánek.
Kategorie liberální a antiliberální počin roku byly poprvé vyhlášeny v roce 2018, všechny ročníky jsou přehledně zobrazeny na webu Liberálního institutu.
Počínaje rokem 2020 také Liberální institut vyhlašuje cenu poroty za Bludný balvan ekonomie za nejhorší ekonomický výrok. Letošní ročník má dva laureáty za podobné výroky na stejné téma. Stali se jimi Andrej Babiš a Josef Středula za svoje komentáře na podporu cenového stropu na benzin.
„Vláda musí okamžitě zastropovat cenu benzinu a nafty na 35 Kč za litr,“ prohlásil Andrej Babiš na Twitteru. „Ještě před ruskou agresí vůči Ukrajině navrhovaly odbory vládě Petra Fialy věcné zastropování cen PHM,“ prohlásil taktéž na Twitteru Josef Středula.
„Jak se může každý dočíst v základní ekonomické literatuře, cenový strop nemůže vést k ničemu jinému než k nedostatku daného zboží. Nakonec se o tom přesvědčila i původně vychvalovaná vláda Viktora Orbána a cenový strop byla nucena zrušit,“ komentuje ředitel Liberálního institutu Pánek. Efekty cenových stropů jsme rozebírali na příkladu pandemie koronaviru. Andreji Babišovi, Josefu Středulovi a dalším nominantům na letošní bludný balvan ekonomie doporučujeme četbu skvělé knihy Henryho Hazlitta Ekonomie v jedné lekci (na našem webu zdarma jako e-book).“
Letošní souboj o bludný balvan ekonomie byl velmi těsný, rozhodnout se muselo až v dodatečné diskusi poroty, protože původně měly výroky o cenových stropech shodný počet hlasů jako výrok Jakuba Michálka: „Přepočty kurzů jsou virtuální čísla,“ a výrok Danuše Nerudové: „Ekonomický model postavený na maximalizaci zisku má obrovská slabá místa. My jsme je poznali všichni na vlastní kůži v tom, že v jeden moment jsme neměli roušky, neměli jsme ochranné prostředky… proč? Protože výrobci v touze maximalizovat zisk přesunuli tyto strategické komodity a jejich výrobu do Číny.“
Všechny nominované výroky jsou zaznamenány a ozdrojovány ve zvláštním článku na webu Liberálního institutu.
Zatímco liberální a antiliberální cenu volí příznivci Liberálního institutu v tajné volbě, bludný balvan ekonomie volí analytici Liberálního institutu.