Dnes se z tisku dozvídáme velmi smutnou zprávu, že včera odpoledne zemřel předseda Senátu a dlouholetý primátor Teplic Jaroslav Kubera.
Po nepřerušených 24 let byl starostou a později primátorem Teplic, senátorem 20 let, taktéž bez přerušení. Svoji stranu ODS neopustil ani v jejích nejtěžších chvílích a svoje mandáty dokázal s přehledem obhájit i v letech, kdy se od ODS odklonila více než polovina její voličské základny. Česká politická scéna tak přichází o jednoho z nejúspěšnějších a nejzkušenějších politiků.
Jeho politické metody byly neortodoxní, avšak účinné. Těžko si představit něco vzdálenějšímuho dnešní marketingové politice než politický styl Jaroslava Kubery. Jaroslav Kubera byl politik zrozený v době, kterou politolog Lubomír Kopeček nazývá érou nevinnosti, byl politikem, který věřil tomu, že politika má být soubojem ideí a že i za nepopulárním názorem si má člověk stát, pokud si myslí, že je dobrý pro naši zemi. V 90. letech však nezamrzl – i o těch nejmodernějších technologiích a současných problémech měl dobrý přehled.
Česká politická scéna tak přichází o jednoho z velkých patriotů a posledních liberálů v klasickém slova smyslu. Podle metodiky Liberálního institutu byl Jaroslav Kubera nejliberálnějším senátorem, který obhajoval v posledních volbách 2018 svůj mandát. I pro mě jakožto velmi cynického pozorovatele politiky a někoho, kdo nemá o politicích příliš valné mínění, byl Jaroslav Kubera politikem, k němuž jsem cítil vřelou náklonnost.
I ve věcech, kde jsem s ním nemohl souhlasit, jako např. svatby homosexuálů nebo komplikovaná problematika kolem #metoo, podával Jaroslav Kubera svůj rozdílný postoj s nadhledem a lidsky přijatelným způsobem. K těmto tématům nezaujímal homofobní nebo bigotní názory a jeho kritika vůči Evropské unii, ne které se s ním shoduji, nesklouzávala k nacionalismu, jak je tomu časté u jiných kritiků EU.
Jaroslava Kuberu jsem viděl naživo při třech příležitostech. Na tiskové konferenci Liberálního institutu, kde jsme jej vyhlásili nejliberálnějším senátorem a kde komentoval svoji práci v Senátu a politickou situaci. Na rozloučení taiwanské ambasády s dosavadním ambasadorem, kde byl přítomen jako hlavní řečník se skvělým projevem. A naposledy v předvečer jeho úmrtí na kongresu ODS, jehož nejlepším okamžikem byl jako každý rok právě Kuberův projev:
Jeho rétorika zejména v roli předsedy Senátu nebyla vždy zcela vhodná, ale jeho boj proti všudypřítomné regulaci, jeho názor, že lidé se umí rozhodovat sami bez dohledu státních úředníků, jeho humor a nadhled a schopnost zaujmout voliče mimo voličskou základnu svojí strany budou české politice velmi chybět.
Přestože Jaroslav Kubera neopomněl nikdy říct, že není liberálem, nýbrž konzervativcem, jeho hlasování v Senátu ukazují, že byl tím výjimečným konzervativcem, který chce konzervovat svobodu jednotlivce; proto s jeho odchodem přichází o velkou postavu také český liberalismus a Liberální institut ztrácí přítele v nejvyšších patrech politiky.
Nesmíme opomenout ani jeho principiální postoj, kdy proti všem tlakům ze strany čínské komunistické despocie trval na tom, že jako druhý nejvyšší ústavní činitel pojede na zahraniční cestu do Čínské republiky (Taiwanu). Škoda, že tuto cestu již nestihl, a škoda také, že se již nestane prezidentem republiky.
Na podrobnější zhodnocení Kuberovy kariéry ještě nastane vhodnější čas. V Liberálním institutu se zamyslíme, jak jeho památku připomínat. Jeho pozůstalým a přátelům chceme vyjádřit naši nejhlubší účast.
Bude nám velmi chybět.
Za tým Liberálního institutu
Martin Pánek, ředitel