fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Nominace na bludný balvan ekonomie 2022

0

Bludný balvan je balvan transportovaný ze své domoviny na jiné místo ledovcem. Liberální institut vyhlašuje cenu za bludný balvan ekonomie předchozího roku. Uděluje se za výroky nesmyslné a pataekonomické a o jeho nositeli tak můžeme říct, že jej pseudověda transportovala z domoviny vědy do sféry paraekonomických nesmyslů.

Porotu tvoří analytici Liberálního institutu. Názvem ceny se Liberální institut inspiroval u českého spolku Sisyfos. Vyhlášení proběhne v příštích dnech. Předchozí vítězové.

1. Miloš Zeman

Česká republika je malý až střední stát, kde osmdesát procent hrubého domácího produktu je tvořeno exportem. Naším národním zájmem, kvůli zvyšování ekonomické výkonnosti, a tedy i životní úrovně, je tedy podporovat export, prosazovat ekonomickou diplomacii a mít korektní vztahy s, pokud možno, všemi významnými zeměmi světa. (zdroj)


2. Ivo Lukačovič

U běžných předmětů kolem nás určuje to, za kolik je někdo danou věc ochoten koupit, právě jejich fundament. Díky tomu jsme schopni rozlišit, jestli cena odpovídá hodnotě. Jestli je předražená či levná. Umíme se kvalifikovaně rozhodnout, zda věc či investiční aktivum koupit, nebo prodat.
Tržní hodnota bitcoinu je oproti tomu náhodná. To, kolik stojí, je dáno jen množstvím peněz, které do „bitcoinové hry“ v daném okamžiku vstupují a vystupují. (zdroj)


3. Jakub Michálek

Přepočty kurzů jsou virtuální čísla. Pan Stanjura byl v úterý přítomen a souhlasil. Chceme vybrat 30 mld. od bank na pomoc domácnostem a firmám – to jsou reálné peníze, které vrátíme do ekonomiky, žádné PR. Když hájíte svou banku i sektor, neměl byste k tomu používat nepravdy. (zdroj)


4. Tomáš Prouza

Jen za květen a červen jsme utratili přes 200 miliard korun na intervencích za českou korunu. Úplně zbytečně. Držet se české koruny už roky nedává smysl. A dvojnásobně to platí v krizové době. Je nejvyšší čas říct, že přijmeme euro tak rychle, jak to jen bude možné. Vláda může začít se vstupem do systému ERM II. (zdroj)


5. Radek Špicar a Andrej Babiš

Máme jednu z nejvyšších inflací v EU, zároveň máme jedny z nejvyšších úrokových sazeb. Můžete mi ČNB prosím vysvětlit, v čem spočívá ta výhodnost české koruny a jak nám ekonomicky pomáhá? (zdroj)
+
Guvernérovi ČNB Rusnokovi zbývá ve funkci posledních pár měsíců a dělá, co může, aby ještě víc poškodil naše občany, zaměstnavatele a živnostníky. Základní sazbu zvyšuje na 5 %. Jeho boj s inflací nefunguje. Čím víc navyšuje úroky, tím víc inflace stoupá. Sazbou totálně zabije investice, hospodářský růst. Vydělají banky. […] Tvrdit, že silná koruna ZLEVNÍ DOVOZY, může jen teoretik. (zdroj)


6. Martin Kolovratník

Totiž neschopnost udržet ceny PHM na rozumné míře jde jen a jen za vládní koalicí. (zdroj)


7. Petr Fiala

Toto je úplně jednoduché. Česká obchodní inspekce a další orgány, které to budou dělat, přesně vědí, co mají sledovat. Jestli vám někdo během dne dvakrát navýší cenu pohonných hmot, ale vy víte, že nakupoval den předtím, tak tam není žádný ekonomický důvod v ceně ropy nebo ropných produktů na mezinárodním trhu, on jenom zvyšuje marži. A to musíme tvrdě hlídat.


8. Andrej Babiš a Josef Středula

Nesmíme ale zapomínat na české občany a hrozbu energetické chudoby. Vláda musí okamžitě zastropovat cenu benzinu a nafty na 35 Kč za litr a zároveň snížit DPH prodejcům na nulu. (zdroj)
+
Ropa stojí stejně jako v roce 2014. 1L benzinu je o 11 Kč dražší než tehdy. Ještě před ruskou agresí vůči Ukrajině navrhovaly odbory vládě Petra Fialy věcné zastropování cen PHM. Vláda šla svou cestou, jen výsledek se nedostavil a rozpočet má další díru… (zdroj)


9. Václav Klaus a Josef Středula

Mám strach, že v dnešní éře oblíbenosti uprchlictví a migrace nemalou obětí budou i státy, jako je Česká republika. (zdroj)
+
Pokud vláda bezhlavě pustí na trh práce statisícovou levnou pracovní sílu, ohrozí tím české mzdy. (zdroj)


10. Radovan Vávra

My nehledáme peníze. My hledáme peníze s příběhem a dalšími parametry. Hledáme peníze, které přinášejí lidé, kteří budou ochotni přistoupit na to, že část jejich zhodnocení bude vznikat následkem toho, jak oni sami budou přesvědčovat lidi kolem sebe ve stylu ‚tohle je fakt dobré, pořiď si to‘. (zdroj)


11. Danuše Nerudová

[Nerůst] [n]evystihuje ten model, ke kterému bychom měli směřovat. A já si prostě myslím, že ten pojem je udržitelný růst. A my už ho vlastně zažíváme v praxi. Prvním velkým příkladem byl covid, kdy se prostě ukázalo, že ten ekonomický model postavený na maximalizaci zisku má obrovská slabá místa. My jsme je poznali všichni na vlastní kůži v tom, že v jeden moment jsme neměli roušky, neměli jsme ochranné prostředky… proč? Protože výrobci v touze maximalizovat zisk přesunuli tyto strategické komodity a jejich výrobu do Číny. (zdroj, čas 1:05:30)


Čestné nominace, které se do výběru nedostaly proto, že se jedná o zahraniční soutěžící, nebo proto že jejich výrok není ve srovnání s konkurencí tak zásadní.

Alexandr Lukašenko

From today, any price increase is prohibited. Prohibited! It starts today – not from tomorrow, but from today, so that prices cannot be inflated during the course of today. (zdroj)


Christine Lagarde

Inflation has just pretty much come about from nowhere. We had been fighting deflation, so when prices were going down, down, down… trying to bring them to a steady level, so that the people knew about stability. And then as a result of a very speedy recovery, plus the energy crisis caused by Mr. Putin who has decided in an unjustifiable way to invade another country and to put it in chaos, that’s what he’s trying to do, to cause chaos and to destroy as much of Europe as he can – this energy crisis is causing massive inflation which we have to defeat. (zdroj)


Zdeněk Hřib

Volný trh [dostupnost bydlení]nevyřeší, tato představa selhala. Pomoci může např. regulace Airbnb. (zdroj)


Matouš Hrdina

[A]plikace […] vykořisťují řidiče, ubírají zisky restauracím (pokud zrovna není lockdown) a obchodům, zhoršují dopravu, vylidňují ulice a dělají z nás osamělé pecivály […] chuť na propečený steak jsme nejspíš měli odjakživa, kdežto potřebu osobního řidiče, kuchaře či majordoma jsme nejspíš nijak intenzivně neprožívali, dokud v nás nebyla vyvolána. Proto je zrovna v tomto případě dvojnásob nutné si přiznat, že jisté věci prostě nepotřebujeme. Znamenalo by to sice jezdit častěji tramvají, sníst si řízek v hospodě a nechat si zajít chuť na rychle dovezenou tatranku ve dvě ráno, ale pořád je to výrazně ohleduplnější než si zvykat na pochybný luxus služebnictva dovedně skrytého v telefonu. (zdroj)


Danuše Nerudová

Lidé letos zchudnou o 20 % kvůli inflaci. (zdroj a komentář)

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Institutu liberálních studií a bývalým ředitelem Liberálního institutu. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu.

Comments are closed.