Book Cover: Hayek, F. A. (1952): Co je to mysl (The Sensory Order)

Kniha Co je to mysl (The Sensory Order), poprvé vydaná v roce 1952, představuje klasickou teorii mysli F. A. Hayeka, v níž popisuje mentální mechanismus, který klasifikuje vjemy, jež nelze vysvětlit fyzikálními zákony. Hayekovým podstatným přínosem pro teoretickou psychologii se zabývali Thomas Szasz, Gerald Edelman a Joaquin Fuster.

„Velmi povzbudivý příklad trvalého pokusu o spojení informací, odvozování a hypotéz v několika oblastech biologie, psychologie a filosofie.“ -Quarterly Review of Biology

F. A. Hayek (1899–1992), nositel Medaile svobody za rok 1991 a spoluobdržitel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 1974, vyučoval na Londýnské univerzitě, Chicagské univerzitě a Freiburské univerzitě.

---

Knihu na pokračování překládá Štěpán Drábek.

Zatím je přeložena 8. kapitola, na našem webu vyšla po částech:

  1. Co je to mysl: Kapitola osmá: Filosofické konsekvence (1)
  2. Co je to mysl: Kapitola osmá: Filosofické konsekvence (2)
  3. Co je to mysl: Kapitola osmá: Filosofické konsekvence (3)
  4. Co je to mysl: Kapitola osmá: Filosofické konsekvence (4)
  5. Co je to mysl: Kapitola osmá: Filosofické konsekvence (5)
  6. Co je to mysl: Kapitola osmá: Filosofické konsekvence (6)
  7. Co je to mysl: Kapitola osmá: Filosofické konsekvence (7)
Book Cover: Bastiat, F. (1848, cs 2016): Co je vidět a co není vidět a jiné záhady ekonomie

S touto knihou se čtenáři otevírají dva právem nejslavnější Bastiatovy eseje. Co je vidět a co není vidět brilantně vystihuje podstatu ekonomického uvažování a mělo by být pevně zabudováno v základu veškerého přemítání o ekonomických otázkách. Zákon, který v sobě kondenzuje základní témata liberálního smýšlení devatenáctého století a především je – na rozdíl od dnešní legislativy – ve svém sdělení jasný a přímý, by pak měl tvořit jádro úvah o uspořádání státu a jeho vztahu k občanům.

Book Cover: Gonda, P. & Chalupníček, P. (2007): Na obranu svobodného trhu

Kniha Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a Liberálního institutu Na obranu slobodného trhu (2007) pozostáva z trinástich prednášok renomovaných a vo svete uznávaných osobností, ktoré odzneli na pozvanie Konzervatívneho inštitútu v Bratislave a na pozvanie Liberálního institutu v Prahe. V knihe si možno prečítať napríklad príspevky nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu v roku 1986 Jamesa M. Buchanana, prezidenta ČR Václava Klausa a prezidenta Cato Institute Williama A. Niskanena.

Texty prednášok v slovenskom alebo českom a zároveň v anglickom jazyku sú zamerané na problémy súvisiace s regulovaním trhu a na predpoklady fungovania spontánneho poriadku v spoločnosti.

Původní kniha byla vytištěna tak, aby na otevřené dvojstraně proti sobě byl text český/slovenský na levé straně a anglický na pravé straně. V PDF ke stažení jsou pro lepší čitelnost zachovány pouze české a slovenské texty, takže číslování stran jde po dvou.

Přidáváme i druhé PDF s plným textem knihy, tedy s jednou stranou česky/slovensky a druhou stranou anglicky.

Book Cover: Voigt, S. (2002): Institucionální ekonomie

První kniha na toto téma vydaná v ČR. Výjimečné dílo německého autora. Kniha je základní učebnicí příslušného oboru na Národohospodářské fakultě VŠE. Chceme-li porozumět fungování ekonomického systému; vysvětlit, proč řada pokusů o reformy hospodářství selhává a obyvatelstvu škodí; pochopit, jak co nejvíce snížit množství konfliktů a naopak zajistit vysokou životní úroveň, musíme se zabývat analýzou institucí, jejich vznikem a jejich dopady. Kniha profesora Voigta je nejlepším (a i pro laika srozumitelným!) přehledem toho, co se na poli ekonomické analýzy institucí odehrálo za poslední čtvrtstoletí.

Book Cover: Talábová, Z. (ed.) (2003): Reforma a transformace

Sborník obsahuje texty Hagena Grafa Lambsdorffa, Otta Grafa Lambsdorffa, Lűdera Gerkena, Norberta Bertholda, Václava Klausa, Jiřího Schwarza a Miroslava Ševčíka. (sociálně tržní reforma v Německu na počátku 50. let a transformace v České republice v letech 1990-1997 : texty ke kolokviu pořádanému 6. března 2001 Liberálním Institutem ve spolupráci s Walter Eucken Institutem a Friedrich-Naumann-Stiftung).

Druhé PDF je sborník přeložený do němčiny.